Manisa'da bu yıl 477'ncisi kutlanacak olan Mesir Macunu Festivali

 

Manisa'da bu yıl 477'ncisi kutlanacak olan Mesir Macunu Festivali, Nevruz Bayramıyla birlikte kutlandı. Kentte adeta karnavalı andıran manzaralar yaşandı.

Manisa'da Mesir Macunu Festivali ve Nevruz Bayramı Bir Arada Kutlandı

Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da en eski kültürel miraslarından biri olan ve bu yıl 477'ncisi kutlanacak olan Mesir Macunu Festivalinin geleneksel Mesir Karma töreni Nevruz Bayramıyla birlikte yapıldı. Mesir Kortej yürüyüşü ise kentte adeta karnaval havası estirdi.

VATANDAŞLARDAN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

UNESCO'nun 'Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi'nde bulunan 477. Uluslararası Mesir Macunu Festivali ve Nevruz Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Garnizon Komutanı Albay Şefik Güvenç, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk ÇelikManisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Manisa'da şehzadelik yaptıktan sonra tahta çıkan Osmanlı Padişahları, şehzadeler, nedimeler, müritler, Merkez Efendi gibi tarihi kişilikleri yansıtan temsili karakterler vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

 


SAYGI DURUŞUNUN ARDINDAN İSTİKLAL MARŞI OKUNDU

Manisa Valisi Mustafa Hakan GüvençerManisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk ÇelikManisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık tarafından Milli Egemenlik Anıtına çelenk sunulmasının ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal marşı okundu. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

''BOLLUK VE BEREKETİ MÜJDELİYOR''

Nevruz'un farklı coğrafyalarda, farklı inanışlarla farklı adetlerle gelenekleri içinde barındıran, yüzyıllardan beri kutlanan köklü bir gelenek olduğunu kaydeden ManisaKültür ve Turizm İl Müdürü İbrahin Sudak, "Farklı dillerde, farklı isimlerle her coğrafyada farklı kutlama şekilleri ve adetleri olsa da Nevruz, temelde sevgi, hoşgörü, birlik beraberlik vesilesi, bolluk ve bereketi bizlere müjdeleyen bir bahar bayramıdır. Orta Asya'dan Balkanlar'a yayılan geniş bir coğrafyada yüzlerce yıldır kutlanan Nevruz, Manisa'mızda da tüm bu ortak duyguların yanı sıra ayrıca Mesir ile birleşen bir şifa geleneğidir. Bütün bu güzellikleri bünyesinde barındıran Nevruz Bayramı, herkes için güzelliklere vesile olmasını dilerken bugün ayrıca 21 Mart Gününün özel günlerden biri olduğunu da tekrar hatırlatmak isterim. Zira 21 Mart hem Nevruz hem de Down Sendromu farkındalık günü olarak hatırlanması gereken bir gün." dedi.


''BAHARIN GELİŞİNİ SİMGELİYOR''

Törene katılanları selamlayarak konuşmasına başlayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, "Nevruz, baharın gelişini simgeleyen, tabiatın ve canlıların uyanışını müjdeleyen, güneşin sıcağını toprakla buluşturan bir bayramdır. Nevruz ile birlikte doğanın yeşerdiği gibi umutların da yeşerdiğine inanarak yola çıkan büyük Türk Milleti Nevruz Bayramını kültürel öğeleri arasına alarak yıllarca korumuş, günümüze ulaştırmış gelecek nesillere de bozulmadan ulaşması için bu geleneğe sahip çıkarak gereklerini yerine getirmiştir. Bu güzellikler kimi zaman farklı yönlere çekilmek istense de bu aziz millet sağduyusuyla ayrılıklara ödün vermemiş birlik ve beraberliğini koruyarak Nevruz Bayramını adına yakışır canlılıkla hep kutlamıştır. Yakılan ateşler etrafında tutulan eller, gülen yüzler, sıklaşan saflar uzaklaştırılan ihtilaflar, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar aynı heves ve hedef ile bir araya gelen gönüller bu coğrafyayı vatan yapmış ve sonsuza kadar bağımsız yaşama idealini herkese ilan etmiştir" şeklinde konuştu.

EL ELE TUTUŞUP ATEŞİN ÜZERİNDEN ATLADILAR

Fidan dağıtımının da yapıldığı törende Cumhuriyet Meydanı'nda Nevruz ateşi yakıldı. Vali Güvençer ve beraberindekiler, yakılan ateşin üstünden atladı. Manisa Büyükşehir Belediyesinin MHP'li Başkanı Cengiz Ergün ile Şehzadeler Belediyesinin AK Parti'li Başkanı Ömer Faruk Çelik de el ele tutuşarak Nevruz ateşinin üzerinden atladı. Daha sonra örste demir dövülürken, vatandaşlar da birer birer ateşin üzerinden atlayarak, rengarenk boyanan yumurtaları tokuşturup Nevruz'u kutladı.


KENTTE KARNAVAL HAVASI ESTİ

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin son bulmasıyla birlikte kortej yürüyüşü başladı. Mehter takımının önde bulunduğu kortejde temsili Hafsa Sultan ve nedimeleri ile Manisa'da yetişmiş temsili Osmanlı şehzadeleri ve protokol üyeleri yer aldı. HükümetKonağı önünde başlayan yürüyüş sırasında yolun sağ ve solunda bulunan kalabalık alkışlarıyla kutlamalara eşlik ederken cep telefonlarıyla da o anları ölümsüzleştirdiler. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı güzergahından devam eden kortej, Sultan Camii Bimarhanesi'ne kadar Mehter Marşı eşliğinde yürüdü. Kortejdekiler vatandaşlardan sevgi gösterileri görürken karnaval havası şehre renk kattı.


''BİZİM MEDENİYETİMİZ MERHAMET MEDENİYETİ''

477. Mesir karma töreninde olmaktan dolayı büyük bir mutluluk yaşadığını belirten Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, "İnsanlar, hele hele yöneticilerin eşleri, anneleri rahatsızlandığında şifa bulmak için her yola başvururlar. Ama bundan sonrası bizim farkımızı ve medeniyetimizin ne anlama geldiğini ifade etmesi açısından son derece önemlidir. Şehzademiz Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan şifa bulduğu macunla ilgili bir ferman yayınlar. der ki; 'Benim şifa bulduğum bu ilaçtan tebam da istifade etsin, insanlar da istifade etsin. Her yıl nevruz'da yaptırdığım caminin kubbelerinden, minarelerinden halka saçılsın' der. 1071'de Alparslan'la girdiğimiz Anadolu'da o günden bugüne kadar büyük bir medeniyet inşa ettik. Bizim medeniyetimize ilim medeniyeti denilebilir, adalet medeniyeti denilebilir, ne kadar güzel sıfatlar varsa inşa ettiğimiz medeniyetin yanına ilave edilebilir. Ama bizim medeniyetimiz aynı zamanda da bir merhamet medeniyetidir. İşte, 477'ncisini gerçekleştireceğimiz Mesir Macunu Festivali merhamet medeniyeti torunları, mirasçıları olduğumuzun bir göstergesidir." diye konuştu.

''BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ SİMGELİYOR''

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise Türk medeniyetinin çeşitli kültürel varlıklarla birlik ve beraberliğini daim ettirdiğini vurgulayarak, "477 yıldır kutladığımız birlik ve beraberliğimizi simgeleyen Mesir de bunlardan sadece bir tanesi. Ayşe Hafsa Sultan'ın 'Bana şifa olan bu macun her yıl Nevruz ayında tüm halkıma saçılsın' fermanıyla 5 asırdır süregelen bu önemli festival, Manisa'nın yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasına da önemli bir katkı sağlıyo.r" dedi.

İZDİHAM YAŞANDI

Konuşmaların ardından Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan'ın okuduğu dua sonrası protokol üyeleri Mesir macununu kazanda karmaya başladı. Mesir Karma töreninin ardından dualı Mesirden almak isteyen vatandaşlar adeta izdihama neden olurken kazan içindeki az miktardaki mesir macunu saniyeler içinde bitti.

41 ÇEŞİT BAHARATTAN YAPILIYOR

477 yıldır içeriği bozulmadan hazırlanan Mesir macununun içinde şu baharatlar bulunuyor: "Tarçın, karabiber, yeni bahar, karanfil, çörek otu, hardal tohumu, anason, kişniş, zencefil, tarçın çiçeği, zerdeçal, Hindistan cevizi, rezene, kebabiye, sinameki, sarı halile, vanilya, darıfülfül, kakule, havlıcan, zulumba, hıyarşembe, safran, iksir, kimyon, galanga, çam sakızı, mirsafi, meyan balı, şamlı şaşlı, limon kabuğu, kremtartar, zağfiran, udülkahır, çöpçini, eskir, tiryak, ravend, limon tuzu, tekemercini tohumu, günbalı."

SAÇIM TÖRENİ 30 NİSAN'DA

477 yıl önce Merkez Efendi tarafından 41 çeşit baharatın karışımıyla yapılan ve Yavuz Sultan Selim'in eşi Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Ayşe Hafsa Sultan'ın hastalığına şifa olan mesir macunu, 30 Nisan günü 477. kez Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden halka saçılacak.